Holistical Project Management | Offline & online Strategist & Start-ups enthusiast since 2014 [CONTACT]

6/05/2014

Gala Fashion Designers Awards 2014Marta Gos i Martyna Sobczak laureatkami Fashion Designers  Awards 2014

Od prawej: Laureatki - Marta Gos i Martyna Sobczak, Joanna Sokołowska-Pronobis


1.        Wygrana w FDA to wasz 1-szy wspólny sukces jako duetu, jaka była wasza 1-sza myśl jak usłyszałyście, że to wy wygrywacie 6 edycję ?

Martyna: To było coś wspaniałego, ogromna satysfakcje, radość i spokój. Teraz możemy postawic sobie kolejny cel. Uwielbiamy nowe wyzwania.

Marta: Jesteśmy bardzo szczęśliwe, ze nasza praca została doceniona. Biorąc udział w FDA, chciałysmy sprawdzić sie jako zespół, co sie nam udało. Ponadto, odbiór naszych projektów był bardzo pozytywny, co dodatkowo nas uskrzydliło i zmobilizowało do dalszej pracy. O  sukcesie dowiedzieli sie nasi wykładowcy i dziekan na uczelni- ich wsparcie i gratulacje były dla nas bardzo ważne.

2       Jak to sie stało, ze trafiłyście do Londynu?

Martyna: Zawsze marzyłam o studiowaniu mody w Londynie. Właściwie odkad byłam mała dziewczynką. Moja przygoda z modą zaczęła sie jednak w Polsce w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Nastepnie wyjechałam do Londynu aby tam spróbować  swoich słl. Odbyłam dwumiesięczną praktykę w Aquascutum na dziale Quality jako Assistant Garment Technologist nastepnie zrobiłam dwa krótkie kursy na London College of Fashion: Fashion Design Menswear oraz Menswear Pattern Cutting. Dlaczego moda męska? To właśnie w SAPU podczas przygotowywania swojej kolekcji dyplomowej zrozumiałam, że pociąga mnie moda męska i to jest to czym chciałabym sie zająć. Nastepnie swoje papiery zlożyłam do Central Saint Martins i to właśnie tam na rozmowach kwalifikacyjnych poznałam Martę. Nasze spotkanie było niezwykłe. W rezultacie obie spotkałyśmy sie ponownie jako studentki pierwszego roku w London College of Fashion na wydziale Fashion Design Technology Menswear.

Marta: Po zakończeniu studiów na Wydziale Anglistyki UW jak i po dyplomie w MSKPU postanowiłam spełnić swoje marzenie i spróbować swoich sił w Londynie, kształcąc sie dalej w dziedzinie projektowania mody. Przed wyjazdem pracowałam półtora roku jako asystentka działu mody w Twoim Stylu, gdzie poznałam prace przy stylizacjach i sesjach od środka. Było to bardzo ciekawe i wartściowe doświadczenie, jednak podjełam decyzje o przeprowadzce i zaaplikowałam do LCF.

3.       Skąd pomysł na kolekcje?

Marta: Myślałyśmy nad tym co jest dla nas inspirujace w temacie lat 20 i 30tych. Podobały nam sie tkaniny z tamtego okresu, ich połysk i bogactwo detalu. Postanowiłyśmy zdekonstruować tkaniny, które wykonałyśmy ręcznie. Korzystałyśmy z maszyny, która łączy ze sobą różne włókna. Efekt został wykorzystany np.  na tyle kurtki, czy w elementach widocznych na sukienkach.

Martyna: Wykorzystałyśmy rownież technikę nadruku na tkaninie- wykonałyśmy projekt, który później został wydrukowany na jedwabiu. Ponadto, użyłyśmy prasy termicznej do scalenia ze sobą różnych włókien i tkaniny...ten element można zauważyc np. w rekawach kombinezonu.

4.       Jak się pracuje w duecie?

Marta: Myśle, że przez to, że się po prostu z Martyną przyjaźnimy i trzymamy się razem od pierwszej chwili kiedy się poznałyśmy, praca razem była dla nas rzecza naturalną. Nie boimy sie zaznaczyć własnego zdania, ale tak naprawdę idealnie sie uzupełniamy. Nawet myślimy tak samo... Czasem jest to przerażające!

Martyna: Obie mamy nieco inny styl projektowania kiedy zajmujemy sie tym osobno. Jednak, co jest absolutnie niezwykłe , to kiedy podjełyśmy sie wyzwania, aby stworzyć pierwszy wspólny projekt okazało się, że mamy ta samą wizje. Nasza estetyka może sie czasem różnić, to jednak sprawia, że projektowanie razem jest niesamowicie twórczym procesem. Nasze style łączą sie tworząc coś niepowtarzalnego. To jakby dodatkowa pula pomysłów.

5. Przed wami wyjazdy związane z nagrodami , to ciekawe doświadczenia, a jakie macie plany do końca roku? Marta: Dzięki FDA będziemy miały ciekawe i intensywne pół roku. Bardzo sie cieszymy z możliwości odbycia stażu u Alexandry Moura. Cenimy ją za ciakawe kolekcje i świetne operowanie tkaniną w projektach. Ponadto, planowałyśmy zwiedzić Lizbonę razem. Myślę, że połączymy przyjemne z pożytecznym! Natomiast po wakacjach, dzieki targom Tissu Premier w Lille, sponsorowanym przez Whirpool, będziemy mogły szukać inspiracji do swoich kolekcji dyplomowych, a przede wszystkim zebrać kontakty potrzebne na pokazanie nowej kolekcji, która odbędzie się w trakcie siódmej edycji FDA.Martyna: Nie możemy się doczekać także wyjazdu na Paris Photo ze zwyciezKazar Photo Design Project. Myślę, że najbliższe pół roku bedzie bardzo produktywne.7.  Gdzie można kupić rzeczy waszego projektu?Martyna: Obecnie wykonujemy projekty indywidualne dla Klientów. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt mailowy : gos.and.sobczak@gmail.com8.   Dla kogo projektujecie? Kogo chciałybyście ubrać?Marta: Projektujemy dla kobiet jak i mężczyzn. Nie lubimy ograniczać sie opisami o idealnym Kliencie. Projektujemy dla ludzi.

Wybrane sylwetki z kolekcji laureatek FDA 2014


Pozostałe kolekcje autorskie uczestników FDA 2014

Ewelina Wydra


Klaudia Cichoń


Zuzanna Kwapisz


Alexandra Moura


Serafin Andrzejak

Oficjalnemu konkursowi FDA 2014 towarzyszył jeszcze KAZAR PHOTO DESIGN PROJECT dla fotografików. Spośród 3 finalistów  jury w składzie – Anna Wierzbicka ( Kazar ) , Łukasz Jemioł ( projektant ) , Jola Czaja ( stylistka ) , Bartek Wieczorek ( fotograf ) i Joanna Sokołowska-Pronobis ( Fashion Designer Awards ) wybrało Joannę Jaśkowiak.

Zdjęcia Joanny Jaśkowiak  – zarówno te półfinałowe jak i finałowe - to konsekwentnie i profesjonalnie przedstawiona historia, artyzm fotografii i moda podana w formie, która spodobała się nam najbardziej. Dodatkowym atutem jej prac było świetne przedstawienie produktu – butów marki KAZAR, które na wszystkich jej pracach grają pierwszoplanową rolę  – podsumowuje Anna Wierzbicka ( KAZAR )

„Zdjęcie uwiodło mnie naturalnym spojrzeniem na kobietę w modowym looku. Jest pełne nostalgii, melancholii ale ma jednak pozytywny wydźwięk. Podoba mi sie kompozycja i bez wątpienia mogłoby obrazować kampanie KAZAR i kobietę tej marki” dodaje projektant Łukasz Jemioł.

Nagrodą w konkursie jest dwudniowy wyjazd do Paryża na prestiżowe targi fotograficzne – „Paris Photo”, które odbędą się w listopadzie! Serdeczne gratulacje!Goście specjalni Fashion Designer Awards 2014

Dorota Rabczewska - Doda


1 komentarz:

  1. Byłam, widziałam... Świetne kreacje oraz rewelacyjna impreza :) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Less fashion more passion at FACEBOOK
INSTAGRAM